Author Topic: LHSM scenery FSX konverzió  (Read 216540 times)

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
LHSM scenery FSX konverzió
« on: October 22, 2009, 19:10:30 PM »


Ez a topik a készít?k társalgójából lett ide áthelyezve. A készít?k társalgója egy külön fórum kategória amit csak a Designer csoport tagjai láthatnak. Ezzel a topikkal az volt a célunk hogy a készít?k egymás között tudjanak koordinálni az épen készül? munkákról, valamint olyan információkat tudjanak cserélni amit egyel?re nem akarnak publikálni.

Ezt a topikot a készít?k társalgójában azért hoztuk létre, hogy közös er?vel meg tudjuk oldani a Sármellék FS9-es konverzióját FSX-re. Mivel a téma késöbb nagyon sok tudást halmoz fel a konverzióval és egyéb mással kapcsolatban ezért úgy döntöttünk, hogy ezt a topikot a scenery kiadása után átemeljük a mindenki által elérhet? Scenery tudásbázisba.Ha megnézitek a téma több mint 500 hozzászólásból áll, az egész fórumon most valahol 1500-nál járunk, tehát majd egyharmada. Ebb?l látszik mennyi munka volt az FSX-el.


Designer csoportba külön meghívással lehet bejutni. Azokat a tagokat hívjuk meg ebbe a csoportba akik komolyan és elszántan foglalkoznak scenery illetve. aircraft készítéssel.


A téma adott.

Sármellék 1.00 már FSX verzióval akarjuk kiadni. Itt a konverzió részleteit akarjuk megvitatni. Persze akinek van FSX SDK tapasztalata, szívesen várjuk az ötleteket, véleményeket.
« Last Edit: March 24, 2010, 20:36:37 PM by tsGucci »

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #1 on: October 27, 2009, 21:17:57 PM »
Zoli!

Hol kezdjük? Szerintem az elején kellene!  :D

Legel?ször valami egysze?vel kellene. Pl. az alpha channeles objektumok újragenerálásával. Igaz el?ször ki kell próbálnom azt a fránya alpha channelt.

A legnagyobb  szívás a background lesz mivel, ha jól olvastam, csak 100x100m-es négyzeteket eszik meg az FSX.

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #2 on: October 28, 2009, 08:54:27 AM »
Szia,

Fsx ground-polihoz néhány ötlet:
-Ha van a területr?l egy nagyobb, jó felbontású téglalap alakú képetek, azt érdemes az FSX saját eszközével talaj textúraként betenni.  (A széleket a textúra maszk színezésével lehet körülvágni, blendelni. Teljesen más módszer, mint amit az FS2004-es LHSM poligonnál alkalmaztatok.)
A pályát és az apronokat Gmax-szal, az FS2002 SDK-ban található eszközzel, Bill Womack tutorialja alapján lehet elkészíteni:
-100 m-nél kisebb oldalhosszúságú poligonokkal.
1. (alsó) réteg: pálya, ill apron textúrák
2. réteg: festések
3. réteg (opcionális): repedések, stb.
4. réteg: félig áttetsz? (jaj, most ne kapj a fejedhez!) réteg az árnyalásoz
A rétegeket az .asm fájlok beállítása után külön-külön kell bgl-lé alakítani.
Szép eredményt ad, érdemes kipróbálni.

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #3 on: October 28, 2009, 09:27:03 AM »
Íme a módszer másik fele, mivel az els? rész csak a külcsínyt határozza meg:
A reptér összerakásához érdemes az ADE progit használni. (Az új változat egyaránt kezeli az FS9-et és FSX-et, igazi svácji bicska a scenery készítésnél)

Els? lépésben be kell állítani a pálya méretét, elhelyezkedését a valós geodéziai adatok szerint.
Ezután érdemes betenni background képnek a ground textúrát, vagy ICAO chartot, vagy amitek van.
Ezek beállítása kicsit molyolós, mert méretezéssel, áthelyezéssel és forgatással lehet több lépésben elhelyezni úgy, hogy pontosan illeszkedjen a kép a pálya alá. Néhány távolabb lév?, ismert koordinátájú ponttal (pl. NDB jeladók, stb. lehet ellen?rizni a méretet és a az elhelyezkedést. )

Az ADE progit össze lehet kötni az FSX-szel, tehát ha megvan már az FSX-ben a talaj textúrátok, slew módban közvetlenül lehet felülnézeti képen ellen?rizni, hogy az ADE background és az FSX szinkronban vannak-e. Mozgatod a gépet az FSX képerny?n (én egy speckó szálkeresztet állítottam be a szerkesztésekhez a repül? helyett), és látod a helyet az ADE képerny?n.
Ezután már gyerekjáték elkészíteni az apronokat és elhelyezni a modelleket, kerítéseket stb. Az ADE-vel azért szükséges az apronok alá kemény felületet, pl. betont tenni, mert enélkül porzik majd a gurulóút, mintha talaj lenne csak.

Nem szabad megfeledkezni a reptér felületének síkká alakításáról (flattenelés) és a scenery objektumok kizárásáról (exclude). Ez csak pár poli berajzolása az ADE-ben. Az oda-vissza komlilálás és ellen?rzés csak pár másodpercet vesz igénybe, mivel a második indítástól kezdve az FSX már nagyon gyorsan betölt?dik. A szerkesztés során érdemes az fsx.cfg-ben beállítani, hogy kihagyja a kezd? képerny?t és mindig közvetlenül a kívánt helyr?l és id?ben induljon.



 


Offline m814

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1.459
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #4 on: October 28, 2009, 18:01:08 PM »
Khmm. Ezeket értem különösen a GMAX részét elvégre LHSM és LHPP (ha a rétegek sorrendjével nem is értek feltétlenül egyet) is így készült, az ADE-t megnéztem futólag de a végeredmény meg sem közelíti a Gmax általl elérhet?t így annyira nem rajongok érte.
Illetve amit írtál az gyakorlatilag egy új scenery készítése, hol itt a konverzió?
Csak van valami olyan megoldás amivel viszonylag kis ráfordítással átültethet? a már kész cucc.

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary
By NASA: MOS-8500 0,985@1,023Mhz, VIC-II 320*200 16 colour,65,536 Kbyte,Datasette 300

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #5 on: October 28, 2009, 19:16:03 PM »
A sz?ken vett konverzió abból áll, hogy az eredetileg nagy méret? poligonokból álló LHSM alap poligont fel kellene osztani a gmax-ban 100m-nél kisebb oldalú négyszögekre. Az így kapott poligonra újra rá kell tenni a textúrát.
Az ADE nem a látvány miatt kell (hiszen semmi sem fog látszódni a lerakott apronból és pályából), hanem hogy kemény felület legyen, ill, az excludhöz és flattenhez egyszer?bb (csak számomra?) a grafikus felület, mint az xml kód szerkesztése.

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #6 on: October 30, 2009, 08:06:31 AM »
Sziasztok!

István!
Quote
Illetve amit írtál az gyakorlatilag egy új scenery készítése, hol itt a konverzió?
Hát szerintem ezt mi tudjuk a legjobban, hogy a scenery készítés elött az ember elképzeli, hogy milyen egyszer?en megy a dolog, aztán kés?bb rájön, hogy mennyi ökörséget kell még megcsinálni a kívánt eredményhez.

Zoli!
Az ADE-t én is használtam. Elméletileg LHSM FS9-es afcadját betöltve simán átrakható FSX afcad-re és akkor már max. kisebb simítások kellenek.
A ground polyk gmax file-ját át tudjuk küldeni, ha gondolod és bevállalod.
Quote
flattenhez egyszer?bb (csak számomra?) a grafikus felület
Nem csak neked.

Mégegy kérdés: Az objektumokat milyen programmal illeszted be az FSX-be?

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #7 on: October 30, 2009, 11:09:44 AM »
Sziasztok,

Szívesen megpróbálkozom az LHSM grundpoli FSX-esítésével. Pont amiatt, hogy nagyon sok buktató és számomra ismeretlen dolog lehet vele, együtt kellene csinálni.

Az modellek beillesztésére két módszert használok, a feladattól függ?en:
1. Meglév?, kész modellek esetén az ADE-t használom.
Egy könytárba teszem az mdl-eket, az ADE lists-nél felveszem a modellek közé (bocs a pongyolaságért, csak emlékezetb?l írom), majd a jobbgombos menüb?l beillesztem, és beállítom az irányát.) A pontos helyet legegyszer?bb úgy meghatározni, hogy közben csatlakoztatom az ADE-t az FSX-hez és az FSX-ben jelölöm ki a helyet. Ezután újból compilálom az ADE-vel a repteret és ellen?rzöm az FSX-ben, hogy jól jelenik-e meg a beillesztett tárgy. Ez pár másodpercnél nem tart tovább.

2. Új modell fejlesztése esetén az .X fájlokat, az SDK-ban található fordító progikat és .mdl-eket egy mappában gy?jtöm.
A modellhez tartozó .xml fáljban beállítom a helyét. (A fenti módon) Készítek két .bat fájlt, egyet az XtoMDL-nek (3ds maxnál kell csak), egyet a BglComp-nak. Ezután már minden módosítás után csak 3 kattintás a commanderben, és az FSX-ben van a modell.
(mdl készítés, .bgl készítés, .bgl bemásolás a scenery mappába. Persze ezt is lehetne még "optimalizálni",hogy csak egy kattintás legyen, de arra nincs igényem.)

Az FSX saját eszköze az Object Placement Tool az SDK-ban található, azzal közvetlenül az FSX-ben lehet lepottyantani a cuccokat, majd bgl-be menteni. Kipróbáltam, m?ködik, de jobban szeretem az el?z? két módszert.   


 

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #8 on: October 30, 2009, 11:25:57 AM »
Szia!

Quote
együtt kellene csinálni.
Persze, de ahogy elnézem FSX terén abszolút nálad van a labda. Próbáljuk meg.

Nincs véletlen IVAO accountod? Mert amikor "aktívan operálunk" akkor könyebb lenne teamspeaken keresztül azonnal megbeszélni mi is történik.

Az objektumok lerakásánál ugye ha az FS9-es sármellék objektumait remélem nem kell lerakni újra. Az halál lenne. Elméletileg az "object.bgl" ami definiálja a pozíciókat az eddig tökéletesen m?ködött FSX alatt.

Quote
Az FSX saját eszköze az Object Placement Tool az SDK-ban található, azzal közvetlenül az FSX-ben lehet lepottyantani a cuccokat, majd bgl-be menteni. Kipróbáltam, m?ködik, de jobban szeretem az el?z? két módszert.
Nekem ez valahogy barátságosabban hangzik.

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #9 on: October 30, 2009, 11:51:30 AM »
A komolyabb hálózatos repülésbe még nem mertem belevágni, ahhoz még sokat kellene tanulnom a repülést, a fóniát, stb.
Egyszer majd annak is eljön az ideje.

Régi vágyam, hogy egy magamnak restaurált, oldtimer kétmotoros géppel (egyedi darab lesz) körberepüljem valós id?ben a földet. Tavaly volt egy ilyen propelleres földkerül? túra, meglepetten láttam, milyen sokat teljesítették. Remek móka lesz, közben beszélgetve az online pilótákkal.

Szóval nincs ICAO kapcsolatom, s?t egyel?re az otthoni netünk sem egészen alkalmas rá.

Az objekumok a helyükön vannak, nem kell semmit nem kell újrarakni.


Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #10 on: October 30, 2009, 20:55:49 PM »
Szia Zoli!

Félreértettél, távol álljon t?lem, hogy azt kérjem hogy miattunk repülj az IVAO-n. Persze szívesen látnánk, de nem akarok senkit sem kényszeríteni erre vagy el?nytelenül valamelyik hálózatra er?ltetni valakit. Csak mi elég sokszor a teamspeaken szoktunk beszélni, annak az a nagy el?nye hogy nagyon sokan össze tudunk jönne egy "szobában" és hatékonyan tudunk megbeszélni mindent. Mindegy, ha nincs IVAO accountod akkor marad a fórum, tulajdonképpen ezért hoztuk létre.

Quote
Az objekumok a helyükön vannak, nem kell semmit nem kell újrarakni.
Ez jó hír.

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #11 on: October 30, 2009, 21:47:34 PM »
Na végre volt egy kis id?m foglalkozni a dologgal. El akartam kezdeni kiexportálni az objektumokat min alpha van hátha akkor megjavulnak. Aztán jött a fekete leves.

Et a flightsim model ez mi? Nem scenery-nek kellene lennie? Olyanom nincs.

Ha ezzel akarok exportálni akkor valami Guid hibát ír.

 :o :o


Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #12 on: October 30, 2009, 22:31:19 PM »
Hali,

Az FS2004 és az FSX által használt GUID formátumok különböz?ek.(Err?l eddig el is feledkeztünk...)
Az FS9-es modelleket az FSX megjeleníti, de ha Gmaxban konvertálni akarod, azt hiszem, hogy új GUID kell. Ez nem lenne baj, mert egy copy-paste a GUIDGen progiból, viszont így min. az xml-ekben is át kell kell írni a neveket, GUIDokat, stb.
Macerás. ADE nem tudja? A ModelConverterX tud GUIDot változtatni, viszont eddig úgy tapasztaltam, hogy a vele konvertált mdl-eken nem látszanak az FSX-ben a textúrák, az összeset át kellett alakítanom. 

Offline pateszi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 419
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #13 on: October 31, 2009, 21:00:08 PM »
Sziasztok,

Sikerült haladni a modellek FSX-re alakításával?
Nincs jobb ötletem, az új GUID-okat valszeg be kellene másolni az object placement xml-be.

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re:LHSM scenery FSX konverzió
« Reply #14 on: October 31, 2009, 21:07:27 PM »
szia!

A probléma az hogy nem csak a "régi" objektumokkal van baj, a fúrótornyot sem tudom kiexportálni...

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary