Author Topic: FS Multi Panel  (Read 37908 times)

Offline HARAM

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 18
FS Multi Panel
« on: March 22, 2013, 13:15:57 PM »
Sziasztok,

Tervbe vettem egy általános panel elkészítését, amin a legfontosabb adatokat lehetne beállítani, megjeleníteni.

A blogomból mellékelem az infókat, és próbálom dokumentálni az el?re haladást. Remélem hamarosan el is készül, és minden FS rajongónak akit érdekel elérhet?vé válik a szerkezet.

http://www.ramirez.hu/blog/category/elektronika/pic/fs-multi-panel/

Miközben dolgozom a 737-es MCP Panelen sok kompromisszumba és az otthoni kivitelezhet?ség korlátaiba, illetve nehézségeibe ütközöm. Többek közt annak a rengeteg 7 szegmenses kijelz?nek a meghajtásába.
A netet nézegetve találtam rá az Aerosoft oldalán egy multi panelre, amin LCD kijelz?kön összesítve jelennek meg a repülés adatai, információi. Természetesen az eszköz irreális áron elérhet?.
Ez szülte az elhatározást, hogy mind magamnak, mind az érdekl?d? FS rajongók számára készítek egy elérhet? árú, minden lényeges információt megjelenít? konzolt.

Sokat gondolkoztam a kezel? szerveken. Végül egy nagyon letisztult kép bontakozott ki. Két forgató gomb – “rotary encoder” – segítségével, amiken van egy-egy megnyomható nyomógomb funkció megoldható a teljes interakció is.

A Panel a következ?k megjelenítését és beállíthatóságát hivatott elvégezni:

    Auto pilóta funkciók:
        AP ON/OFF
        Heading
        Speed
        Altitude
        Vertical Speed
        V1 course (esetleg majd a jöv?ben a V2 course is megvalósításra kerül)
    COMM 1/2 rádiók
    NAV 1/2 rádiók
    ADF
    NDB adatok: távolság, id?, sebesség
    Transponder
    Aktuális repülési adatok csak kijelzése (kis kijelz?):
        Heading
        Altitude
        Speed
        Vertical Speed

A project jelenlegi állapotában ott tart, hogy megvan minden alkatrész hozzá, már csak a munka van hátra!


Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #1 on: March 25, 2013, 12:04:22 PM »
Valóban nem egyszer? a sok 7 szegmens? meghajtása, de léteznek rá elektronikai megoldások.

Nem vagyok az elektronika mestere, én inkább a programozói oldalról nézem/látom a dolgokat, de itt egy hasznos animáció a dekódoló áramkörr?l. Személy szerint szintén 737 MCP panelt készítek és ez az áramkör nagyon sokat tud spórolni a lábakon. Nálam a meghajtást Arduino alapokon futó mikrokontrollerek (ATTiny4313 és ATMega328) fogják végezni, mely végül USB-n fog csatlakozni a számítógéphez. Ennek nagy hátránya, hogy saját kez?leg kell megírni a windows-os programot is, ami majd az FS-hez csatlakozik.

Tetszik az elképzelésed, kíváncsian várom a következ? bejegyzést.  ;) Üdv.

*UPD: most találkoztam az MCP projekted leírásával.
« Last Edit: March 25, 2013, 12:12:54 PM by sinbacsi »

Offline HARAM

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 18
Re: FS Multi Panel
« Reply #2 on: March 25, 2013, 12:15:56 PM »
A 7 szegmenssel illetve az egésszel az a bajom, hogy egy panelre akartam tervezni mindent, amit otthoni nyák gyártással nehezen kivitelezhet?. Én vasalom ?ket és valahogy nem sikerült ilyen nagyban. A másik relatív probléma a sok meghajtáshoz tartozó kontroller port. Ehhez már TQFP-s IC kellenek. Azért gyártok saját eszközöket, és nem pl. az Ardunio jelleg? eszközöket használom, mert próbálom költség hatékonyan megoldani a dolgot. Több egyedi fejlesztéssel jár persze. Mondjuk a nyákot szívesen gyártatnám, de kis méretekben, és mennyiségben elég drágára jön ki. Pedig minden sokkal egyszer?bb lenne.
Nem baj hétvégén megterveztem a Multi Panel vezérl? lapját. A héten remélem kezd?dnek a tesztek, és postolok :)

Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #3 on: March 25, 2013, 12:31:59 PM »
No, azért én sem dobálok ki ezreket az ablakon, Arduino alatt azt értem, hogy C++-ban programozok, de alappanel nélkül (ami a húzós), így a tiny-k 100-200 Ft-ból megvannak, az USB soros adapter sem tétel. Bus rendszert kell végülis kialakítanom, hogy minden gomb és visszajelz? m?ködjön, ez tény, de nem tartom vészesnek így sem az árát. Valószín?leg azért is vonz jobban ez a megoldás, mert így többet kell majd programoznom...  8)

Viszont sikerült egész jól kinéz? fehér(!) 7 szegmens?t (9.14 mm) találnom itt. Ezért már megéri megpróbálni, rendeltem bel?le, majd meglátjuk.  ;D
Üdv.

Offline hxm441

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: FS Multi Panel
« Reply #4 on: March 27, 2013, 20:21:29 PM »
Sziasztok...

Új vagyok itt, most kezdek foglakozni a témával.

Találtam egy nagyon kellemes kis programot ami soros porton kiküldi és fogadja az FS-FSX adatait, a fogadott adatokat bill. parancsokká alakítja a FS számára, remekül m?kodik. Bármit mögé lehet rakni ami tud soros portot kezelni (arduino, microcontroller stb.) Nézzétek meg hátha hasznos lehet.

 http://www.jimspage.co.nz/intro.htm

Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #5 on: March 28, 2013, 10:13:55 AM »
Sziasztok...

Új vagyok itt, most kezdek foglakozni a témával.

Találtam egy nagyon kellemes kis programot ami soros porton kiküldi és fogadja az FS-FSX adatait, a fogadott adatokat bill. parancsokká alakítja a FS számára, remekül m?kodik. Bármit mögé lehet rakni ami tud soros portot kezelni (arduino, microcontroller stb.) Nézzétek meg hátha hasznos lehet.

 http://www.jimspage.co.nz/intro.htm

Köszönöm az információt, valóban hasznos lesz az FS és a panel összedolgozására.  ;)

Offline HARAM

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 18
Re: FS Multi Panel
« Reply #6 on: March 29, 2013, 10:19:24 AM »
Sziasztok!

A héten a kijelz?k meghajtásával dolgoztam. Az elmélet találkozott a gyakorlattal, és sikerült meghajtanom mind a két (három) kijelz?t a panelemr?l.



Aztán rákötöttem az USB áramkört is, így már innen tudom kapni az áramot is, nem kell küls? táppal rácsatlakoznom.  :)

Részletek: http://www.ramirez.hu/blog/category/elektronika/pic/fs-multi-panel/


Hxm441 érdekes a link amit küldtél. Mondjuk én sok univerzális panelt, kapcsolást kerestem, néztem már évek alatt. Végül így jutottam arra a következtetésre, hogy mivel az FSUIPC-vel tudok kommunikálni közvetlenül, nem is nehéz, ezért olyan minél olcsóbb cél elektronikát gyártok ami pontosan azt csinálja amit szeretnék, és nem kell pl. a rendszer billenty?zetének beállításaihoz kötni magamat. Azokat fel tudom használni esetleg más vezérlésekre. Mondjuk olyan események kiváltására, amiket csak az egyéb gyártók termékei kezelnek, és az FSUPC közvetlenül nem éri el. Ilyenkor tényleg jó lesz egy ilyen program, ha nem tudom megoldani C#-ból.

Mivel az egész rendszert én irányítom akármilyen programmal kommunikálhatok, teszem azt X-plane-hez is jó lesz, csak a PC-s programot kell majd át/megírni.

Jeleket bevinni nem is olyan nehéz egy PC-be, pl. egy szétszedett joystick segítségével, vagy valamilyen HID beviteli eszköz segítségével, amin mindenféle univerzális gomb ráakasztási lehet?ség van. Nekem a küls? kijelz?k meghajtása volt a f? kérdés.
Ez a panel amit építek, ill. a rajta lév? kijelz?k sok adatot tartalmaznak. Hozzá kell szokni a használatához, de ez is olyan, mint egy új cockpit. Meg kell szokni. Viszont az az élmény, amikor pl. egy megközelítésnél csak "kinézek" az ablakon, és csak rá kell pillantanom a küls? m?szerekre, és nem kell átmozgatnom a képet közben, meg vissza. Meg amikor FreeTracket használok, és a gombokra nem lehet az egérrel rákattintani, mert minden mozog :D Szóval ez nagyon jó, és egyre valóságosabb érzetet ad.
Teszteltem is, az FS-ben kiraktam az adatokat balra fel a képerny?re, és csak azokat néztem, és 2D-s cockpit nézetben, vagy 3d-ben de jól megnagyítva, hogy csak az ablak keretek látszódjanak. Nagyon jó, hogy nem vonja el a figyelmemet a felesleges kép mozgatás!

Remélem hamarosan beszámolhatok az els? FS vezérlésekr?l :)



Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #7 on: April 06, 2013, 09:09:11 AM »
Hxm441 érdekes a link amit küldtél. Mondjuk én sok univerzális panelt, kapcsolást kerestem, néztem már évek alatt. Végül így jutottam arra a következtetésre, hogy mivel az FSUIPC-vel tudok kommunikálni közvetlenül, nem is nehéz, ezért olyan minél olcsóbb cél elektronikát gyártok ami pontosan azt csinálja amit szeretnék, és nem kell pl. a rendszer billenty?zetének beállításaihoz kötni magamat. Azokat fel tudom használni esetleg más vezérlésekre. Mondjuk olyan események kiváltására, amiket csak az egyéb gyártók termékei kezelnek, és az FSUPC közvetlenül nem éri el. Ilyenkor tényleg jó lesz egy ilyen program, ha nem tudom megoldani C#-ból.

SimConnect SDK  ;) illetve most valami ESP SDK-nak hívják májkrószoftnál. Az FSUIPC tudtommal ugyanúgy ezt használja. Ha esetleg nem találod a neten ezt az SDK-t, mert bevallom nekem jó id?be telt, mire le tudtam tölteni, szólj. Mellékeltek hozzá VB projekteket bemutató gyanánt.

Offline HARAM

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 18
Re: FS Multi Panel
« Reply #8 on: April 06, 2013, 11:07:44 AM »
Megnezem majd! En olyasmire gondoltam hogy adott gyartok pl. PMDG esemeny kezelesei nem erhetoek el fsuipc sdk-n keresztul. Csak billentyu kombinacioval. Vagy a sajat hozza ferhetetlen dll-jukon keresztul...  :-[

Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #9 on: April 09, 2013, 21:29:51 PM »
Megnezem majd! En olyasmire gondoltam hogy adott gyartok pl. PMDG esemeny kezelesei nem erhetoek el fsuipc sdk-n keresztul. Csak billentyu kombinacioval. Vagy a sajat hozza ferhetetlen dll-jukon keresztul...  :-[

Ilyesmire gondoltál?
Létezik PMDG SDK, a következ? infót találtam róla: "The SDK will be installed when you install SP1c. It gets put into a subfolder in the PMDG folder and contains a pdf, a cpp file and a header file."

Offline HARAM

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 18
Re: FS Multi Panel
« Reply #10 on: April 09, 2013, 22:09:16 PM »
Wow, igen, valami ilyesmire :)

 ;D

Még küzdök az USB és a panelem kommunikációjával, de hamarosan megvagyok vele :)

Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #11 on: April 10, 2013, 14:47:57 PM »
Még küzdök az USB és a panelem kommunikációjával, de hamarosan megvagyok vele :)

Azon gondolkodom, hogy lehet érdemes lenne egy normális "common interface"-t csinálni az ilyen és hasonló panelokhoz. Tudom, léteznek hasonló megoldások, de ?k mind egy-egy termékhez vannak kötve, míg én inkább újra feltalálnám az RS232-t...

Offline HARAM

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 18
Re: FS Multi Panel
« Reply #12 on: April 10, 2013, 17:17:34 PM »
Pont az "univerzálisság" érdekében, és mert minden rendes mikrovezérl?n van UART (RS232) én az FTDI USB - UART átalakítóit használom mióta van FTDI. Korrekt SDK-val, ill. driverrel rendelkezik, és atom biztos, megbízható eszközöket gyárt.

Offline sinbacsi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 17
Re: FS Multi Panel
« Reply #13 on: April 12, 2013, 11:20:20 AM »
Lehet rosszul fogalmaztam, de én arra gondoltam, hogy a windows <-> mikrochip kommunikáció parancsai és formája egységes legyen, azaz egy olyan protokoll, mely (akár open source) könnyen illeszthet? lenne újonnan épült és meglév? rendszerekhez.
Másképp fogalmazva, az adatcsomagokat szeretném egységesíteni, hogy kés?bb könnyedén lehessen b?víteni is és ne kelljen mindenkinek saját protokollt és fsuipc dll-t/plugint írnia.

Offline tsGucci

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4.538
    • LHSimulations
Re: FS Multi Panel
« Reply #14 on: April 12, 2013, 11:25:46 AM »
Lehet rosszul fogalmaztam, de én arra gondoltam, hogy a windows <-> mikrochip kommunikáció parancsai és formája egységes legyen, azaz egy olyan protokoll, mely (akár open source) könnyen illeszthet? lenne újonnan épült és meglév? rendszerekhez.
Másképp fogalmazva, az adatcsomagokat szeretném egységesíteni, hogy kés?bb könnyedén lehessen b?víteni is és ne kelljen mindenkinek saját protokollt és fsuipc dll-t/plugint írnia.

Ha egy könnyen használható modult össze tudnál rakni, még árulhatnád is, kicsit támogatná a cockpit építés költségeit :)

Lima Hotel Simulations - Flight Simulator scenery design for Hungary